ما یک نفر

نوشته شده در (All, Story & Novel) توسط The Mass در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۶

کتابی که اواخر اردیبهشت مطالعه کردم اما فرصت نشده بود ازش بنویسم تحت عنوان «ما یک نفر» ترجمه One نوشته سارا کروسان، به سال ۲۰۱۵ در مورد دو خواهره؛ به اسم تی پی و گریس که گونه ای از دوقلوهای بهم چسبیده هستند. شبیهش را ما در ایران داشتیم اگر خاطرتان باشد مدتهای زیادی در صدر اخبار بودند؛ لاله و لادن که روحشان شاد.

این کتاب ۵۰۰ صفحه با متن کم حجم در هر صفحه، بسیار روان و خوش خوان توسط کیوان عبیدی آشتیانی ترجمه شده و چاپ سالِ ۱۳۹۶ نشر پیدایشه با قیمت ۳۰هزارتومان.
به گفته ی نویسنده رمان خانم سارا کروسان: «گرچه داستان تی پی و گریس زاییده تخیل خودم است، اما تمام جزییات برگرفته از زندگی واقعی دوقلوهای بهم چسبیده است. هر مورد از دوقلوهای بهم چسبیده شرایط خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند و در مورد این شکل از دوقلوها من تلاش کردم اطلاعات پزشکی لازم را از متخصص های قلب در بیمارستان ها و دیگر مراکز علمی تهیه کنم. تحقیق برای نوشتن این داستان بسیار دردناک بود و من در این رابطه و با دیدن فیلم های مختلف و خواندن داستان های مختلف، می توان به جرأت بگویم که ساعت ها اشک ریختم.»
راوی داستان، اول شخص –  گریس – یکی از خواهران دوقلو است. فصل های مختلف مانند یادداشت های روزانه در سررسید به ترتیب ماههای میلادی جلو می رود. هر بخش یک عنوان مجزا دارد. سبک نگارش و چاپ کتاب بگونه ای است که یک درام عمیق احساسی را به تصویر می کشد. مطالعه این کتاب را به همه علاقه مندان کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال پیشنهاد می کنم؛ ما یک نفر، بیش از آنکه پیام توجه به افراد دارای بیماری خاص و کم توان جامعه را گوشزد کند، به درک تفاوت ها، احترام به سلایق و عقاید متمایز اشاره دارد. 

بخشی از کتاب در ص۴۱:

هنوز لرز دارم
و با اینکه تی پی بهتر شده
اما مجبور است در تخت بماند
  تا من
                 با آنفلونزا بجنگم.  

دیدگاه ها مسدود است.


وردپرس فارسي
C2M
ads
ads

ابر برچسب‎ها