The thing about jellyfish

نوشته شده در (All, Story & Novel, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

عروس دریایی
رمان نوجوان اثر اَلی بنجامین
ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی
چاپ اول: ۱۳۹۵ انتشارات افق ۲۶۰ صفحه

خلاصه: آدم اگر حرف نزند، نامرئی می شود!

سوزی بهترین دوستش فرنی را از دست داده است. فرنی در دریا غرق شده، در حالی که همه می دانند بهترین شناگر مدرسه بوده است. سوزی نمی تواند این حادثه را بپذیرد و پذیرش جریان، زمانی برایش مشکل تر می شود که به آخرین روزهای دوستی شان و دلخوری فرنی فکر می کند.
ایا ممکن است مرگ بهترین دوستش، علت دیگری داشته باشد که همه از آن بی خبرند؟

جملاتی از کتاب:

در تمام سه هفته ی اولِ کلاس هفتم، مهم ترین درسی که گرفتم این بود: آدم اگر حرف نزند به راحتی نامرئی می شود. همیشه فکر می کردم دیده شدن یعنی آن چیزی که آدم ها با چشم هایشان می بینند. اما وقتی مدرسه ی اوژن فیلد برنامه ی گردش علمی در آکواریوم گذاشت من، سوزی سوانسون، کاملا ناپدید شده بودم. دیده شدن بیشتر از آنکه با چشم ها ارتباط داشته باشد به گوش ها مربوط است. (ص۱۱)

عجیب است که حرف نزدن خیلی بهتر از به زبان آوردن کلمات است. سکوت بیشتر از صدا حرف می زند، و به همین ترتیب، نبودنِ یک آدم، حضورش را پررنگ تر از بودنش می کند و فضای بیشتری را اشغال می کند. (ص۲۱۹)

درباره نویسنده: خانم الی بنجامین که در خانه ای بسیار قدیمی در موحه ی نیوریورک بزرگ شد، بیشتر دوران کودکی اش را در طبیعت گذراند و عاشق بازی با حشرات و قورباغه ها بود. او که عضو انجمن نویسندگان نیوانگلند است، به خاطر نگارش رمان عروس دریایی در سال ۲۰۱۵ جوایز ای.بی.وایت و کتاب زمین سبز را از آن خود کرد و از سوی کجله ی اسکول لایبرری و پابلیشرز ویکلی برگزیده شد.

 

عروس دریایی یک رمان علمی، جذاب و درام است که ضمن بیان حقایقی مستند و واقعی از «عروس دریایی»، کمک می کند تا هر فرد با حادثه مرگ دوست یا عزیزش راحتتر کنار بیایید. در طول داستان، سوزی، دختر نوجوان کنجکاوی است که با صحبت نکردن بخاطر غم از دست دادن دوستش، به سوگواری و پی بردن به دلیل حادثه می پردازد. ساختار کتاب از زاویه دید اول شخص از زبان سوزی روایت می شود. در بخش هایی سوزی خاطراتش با فرنی را به یاد می آورد که در این بخش ها فونت کتاب به شکل کج درج شده است. در یکی از جلسات نقد این کتاب، مترجم کتاب خانم کیوان عبیدی آشتیانی اشاره کرده اند که: «در ابتدا این کتاب یک تحقیق کاملاً علمی و مستند درباره عروس دریایی بوده است که به نویسنده پیشنهاد می شود این تحقیق علمی را در قالب یک داستان منتشر کند که نتیجه این رمان جذاب است که به نوعی جریان پذیرش مرگ را برای مخاطب آسان می کند.»

 

دیدگاه ها مسدود است.


وردپرس فارسي
C2M
ads
ads

ابر برچسب‎ها