City of stars

نوشته شده در (All, Story & Novel) توسط The Mass در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۵

⁠ مراسم اعطای جوایز 89مین دوره جوایز سینمایی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) در حالی بامداد امروز در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار شد که فیلم «فروشنده» نماینده ایران سرانجام موفق به کسب اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و اصغر فرهادی را با دومین اسکار در کنار بزرگان سینما فدریکو فلینی و اینگمار برگمان تبدیل به سومین کارگردانی کرد که در بخش بهترین فیلم خارجی زبان موفق به کسب دو جایزه اسکار شده است.

هرچقدر علاقه دارند می تونن جایزه گرفتن فروشنده رو سیاسی قلمداد کنند و به شکلی غیرحرفه ای بگند اصن فیلم بار هنری نداشت! چرا اسپانسر فیلم خارجیه و هدفش از حمایت چنین فیلمنامه ای سیاه نشون دادن ایران بوده و هزارتا حرف دیگه… الان دیگه فروشنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان رو گرفته و به اندازه کافی کیفور شدیم از این بابت. فروشنده فیلم خوبیه و از جنس و امضای نویسنده و کارگردان خوبش اصغر فرهادیه. شروع فیلم خلاقانه و مسئله محوره ؛ بر اساس گودبرداری اشتباه ساختمون محل زندگی سوژه های فیلم در حال خراب شدنه که مجبور به ترک خونه ای میشن که اجاره ای هست. خب همین شروع رو مقایسه کنید با حادثه چند ماه بعد در فروپاشی ساختمان پلاسکو؛ می بینید که اساس و جنس فیلمنامه بسیار رئاله و با مسائل روز شهر و جامعه در ارتباطه. مورد دیگه استفاده از نمایشنامه بسیار دراماتیک «مرگ فروشنده» اثر آرتور میلردر فیلم هست که دوبازیگر اصلی فیلم هر دو در بخش هایی از فیلم بازیگر اون نمایشنامه نیز هستند. به نوعی می شه گفت این سبک فیلم ها که همیشه ادای دینی به ادبیات نمایشی از جمله تئاتر و سینما دارند به دلیل استفاده آثار هنری در فیلمشون از شانس جایزه بیشتری برخوردارند. نمونه اش آرتیست یا هیوگو یا همین لالا لند که به نوعی در مورد بازیگری هم هست. در کل فروشنده فیلم ارزشمندیه و با یکی دوبار تماشا کردن میشه به ظرافت هاش پی برد. اسکارش هم مبارکه.  در مورد هوشمندی فرهادی در انتخاب دو نفر جایگزین برای خودش که جایزه رو دریافت کنند هم بحث میشه کرد و گفت به نوعی با انتخاب انوشه انصاری اولین فضانورد زن ایرانی و پروفسور نادری از اعضای ایرانی ناسا این پیام رو  به جامعه جهانی رسوند که انسانیت و هنر، مرز و جغرافیا نمیشناسه.

لالالند رو که در پادکست به اندازه کافی معرفی و پیشنهاد کردم شیش تا اسکار رو در بخش های مختلف از جمله کارگردانی درو کرد ولی اسکار بهترین فیلم به مون لایت رسید.