برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳

نوشته شده در (All, Economics) توسط The Mass در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۲

آکادمی نوبل سوئد برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ را اعلام کرد و یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیلر هر سه از آمریکا برنده جایزه امسال شدند. فاما و هانسن استادان دانشگاه شیکاگو و شیلر استاد دانشگاه ییل هستند.

این دانشمندان به گفته آکادمی نوبل برای “تحلیل تجربی قیمت دارایی” برنده جایزه امسال شدند.

آنها روش‌هایی نو برای بررسی قیمت سهام، اوراق قرضه و دیگر اشکال دارایی ارائه کردند. روش پیشنهادی آنها اکنون به روش استاندارد در تحقیقات دانشگاهی بدل شده و هم برای تدوین تئوری‌های جدید و هم سرمایه گذاری حرفه‌ای سودمند است.

آکادمی نوبل معتقد است این سه نفر”درک فعلی ما را از قیمت دارایی شکل داده‌اند.”


آکادمی نوبل از یوجین فاما به این دلیل تقدیر کرد که نشان داد قیمت سهام را در کوتاه مدت نمی توان پیش‌بینی کرد زیرا داده‌های جدید بسرعت بر قیمت تاثیر می‌گذارند.

به گفته این آکادمی کار پروفسور فاما تاثیر عمیقی بر تحقیقات در این زمینه گذاشته و عملکرد بازار را تغییر داده است.

پروفسور هانسن روشی آماری ارائه کرده است که امکان آزمایش نظریه های قیمت‌گذاری را فراهم می کند.

پروفسور شیلر هم بدلیل کاری که در دهه هشتاد میلادی انجام داد برنده جایزه امسال شد، او متوجه شد قیمت سهام بیشتر از سود آن نوسان دارد.

در کنفرانس خبری برای اعلام نام برندگان، با پروفسور شیلر تلفنی تماس گرفته شد. پروفسور شیلر گفت با توجه به اینکه افراد زیادی شایسته این جایزه بودند انتظار بردن نوبل امسال را نداشته است.

پروفسور شیلر گفت هدفش این است که با کمک اقتصاد به بشریت خدمت کند.

با اعطای این جایزه هفته نوبل سال ۲۰۱۳ به پایان رسید. نوبل اقتصاد جایزه در وصیت نامه آلفرد نوبل وجود نداشت و بانک مرکزی سوئد در سال ۱۹۶۸ این جایزه را به پنج جایزه اصلی اضافه کرد و اولین نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اعطا شد.

جایزه برندگان امسال ۸ میلیون کرون سوئد معادل ۱.۲۵ میلیون دلار است.

در ده سال گذشته نوبل اقتصاد در قبضه آمریکایی‌ها بوده و از بیست برنده هفده نفر آنان آمریکایی بوده‌اند.

پ.ن: تحلیل و پیش بینی ها در مورد بازار بورس ایران چگونه است؟ کوتاه مدت پیشکش، آیا میان مدت یا بلند مدت را می توان پیش بینی کرد؟ با چه الگوریتم و داده های آماری؟ به چه روشی؟ روانشناسی بازار بورس ایران امکانپذیر است؟

دیدگاه‌ها برای برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ بسته هستند

Invisible hand

نوشته شده در (All, Economics) توسط The Mass در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۲

ترم اول اقتصاد، دانشجوهای این رشته از زبان پدر علم اقتصاد آدام اسمیت یاد میگیرن که:

«بازار را یک دست نامرئی هدایت می کند که عرضه و تقاضا را در یک قیمت به تعادل می رساند.» و از جمع منفعتی که هر شخص در این بازار بدست می آورد منفعت اجتماع نیز حاصل می شود. این نگرش به اقتصاد بازار آزاد نیز مشهور است. به استناد این حرف معتقدند اقتصادی موفق و پویا خواهد بود که قیمت ها در بازار آزاد تعیین شوند.

در مقابل این دیدگاه کسانی هستند که طرفدار اقتصاد دستوری هستند و معتقدند قیمت ها باید به شکل دستوری تعیین شود. یعنی مثلاً قیمت کالای فلان، این باشد قیمت کالای بهمان آن باشد.

حُسن نظریه اول که موافق با اقتصاد بازار هستند اینه که خریدار اگه براش نصرفه نمی خره و فروشنده اگه نصرفه پایین نمی آد و قیمت به شکل تعادلی به روز پیش می ره اما در اقتصاد دستوری یا فروشنده ضرر می کنه یا مصرف کننده یا هر دو.

بنده  امروز این دست نامرئی بازار را که قیمت ها را به تعادل می رساند، به چشم دیدم. عکس هم موجوده بالا دارید می بینید. توضیح و تفسیرش بماند.  اگه روزی کلیات اقتصاد تدریس کردم حتماً سر کلاس این عکس رو با شرح و تفسیرش ارائه می دهم.

مطالعۀ بیشتر

دیدگاه‌ها برای Invisible hand بسته هستند

بانک ها

نوشته شده در (All, Economics) توسط The Mass در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۱

بازارهای مالی (بازارهای اوراق قرضه و سهام ) و واسطه های مالی (بانک ها، شرکت های بیمه ای و صندوق های بازنشستگی) بین مردم این نقش را ایفا می کنند که وجوه مازاد از یک طرف را به سوی افرادی که فاقد این وجوه می باشند، انتقال می دهند و باعث می شوند تا وضع کلی اقتصاد بهبود پیدا کند و کارآیی بالاتری را پدید آورد.

banks

بانک ها بستر عملیات بازارهای مالی محسوب می شوند. بدون حضور بانک ها، بازارهای مالی قادر نخواهند بود تا پس اندازهای افراد را برای کسانی که تمایل به سرمایه گذاری تولیدی و استفاده از فرصت ها دارند فراهم سازند. در تعریفی که میشکین (1390، ص 40) ارائه می دهد بانک ها، نهادهای مالی ای هستند که از محل جمع آوری سپرده ها ، وام ها را خلق می کنند. تحت عنوان «بانک ها» نهادهایی از قبیل بانک های تجاری، اتحادیه های پس انداز و وام، بانک های پس انداز مشترک، مؤسسات اعتباری نیز قرار می گیرند.

دیدگاه‌ها برای بانک ها بسته هستند

صِفرها کجا می روند!؟

نوشته شده در (All, Economics) توسط The Mass در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰

hazfesefrha


– دانشجو: استاد! الان بحث حذف سه صفر از پول کشور مطرحه؛ میشه یه توضیح اجمالی در مورد دلایل این کار بدین.

– استاد: البته سه صفر تصویب شده و گویا حتا ممکنه چهار صفر هم بحث بشه که حذف کنن؛ عمدتاً سه دلیل برای این کار وجود داره؛ دلیل اولش کاهش دادن حجم پولِ در گردشه؛ یه پایه ای وجود داره، میگن پول کشور باید درشت باشه و تعداد اسکناس های یه حقوق بگیر نباید از 50 تا بالا بزنه، این میشه یه معیار. مثلاً یه نفر ایرانی با درآمد یه میلیون تومن، تعداد 200 تا اسکناس پنج هزار تومنی حقوق می گیره. پول یه کشور نباید اونقدر ریز باشه که این تعداد بره بالا. مثلا شما فرض کنید درشت ترین اسکناس ، صد تومنی باشه اون وقت این آقا باید یه میلیون تومن حقوقش رو به شکل 1000 تا اسکناس صد تومنی بگیره. خب پس اگه پول درشت باشه بهتره. مثلاً توی هند به طور میانگین ، حقوق ماهانه شون میشه 26 تا اسکناس هزار روپیه ای یا توی فرانسه 51 اسکناس پونصد یوروییه؛ یا سوئیس 34 تا اسکناس فرانک سوئیسه، پس عمدتاً درستش اینه که این تعداد اسکناس ها یه عددی بشه بین 25 تا 50 تا. پس دلیل اول اینه که اسکناسای درشت تر با صفرهای کمتر جایگزین پول های ریز با صفرهای زیاد بشن. تا حجم و تعداد پولای درگیر بیاد پایین. دلیل دوم، آسون شدن خرید و فروش و در کل مبادلات مالیه. ببینید یه موقعی بود طرف توی ترکیه می خواست یه بطری نوشابه لیمویی با یه کرانچی آتشین بخره می بایست یه کارتون اسکناس با خودش می بُرد، برا همین شیش تا صفر رو برداشتن و هر یه میلیون لیره شون، شد یه لیره جدید. دلیل سوم هم کم کردن هزینه چاپ پوله؛ هزینه چاپ یه پنج هزار تومنی با یه پنجاه هزار تومنی زیاد تفاوتی نداره پس هزینه ده تا پنج هزار تومنی تقریباً ده برابر هزینه یه پنجاه هزار تومنیه. پس بهتره یه پول درشت داشته باشیم تا هزینه های چاپ بیاد پایین.
دانشجو: اون وقت استاد ببخشین، این حذف صفرها تورم زا نیست؟
– استاد: ببینین دلیل تورم روشنه، تورم از نقدینگی زیاد و حجم زیاد پولِ در گردش حاصل میشه. حذف صفر و انتشار اسکناسای جدید، توی نقدینگی موجود جامعه، تفاوتی ایجاد نمی کنه، که بخواد روی تورم اثر بذاره؛ گرچه اگرم بگیم در حجم نقدینگی هم مؤثره؛ وزنش در نقدینگی بسیار پایینه. لازم به ذکره که چیزی کمتر از چهار درصد کل پول رو فقط اسکناس ها شامل می شن و بیش از 95 درصد پول به شکل سپرده های دیداری و اعتباری، سکه و طلا و ذخایر ارزی نگهداری میشه.
توضیح اینکه، بحث حذف صفر بار اول مهرماه 88 مطرح شد، اما حالا دوباره این بحث جدی شده و قراره طی یه فرآیند یه ساله تا دوساله ، اسکناسای جدید جایگزین قبلیا بشن و چهار صفر از پول کشور حذف بشه ، ینی مثلاً یه اسکناس هزارتومنی یا همون ده هزار ریالی، که چهارتا صفر داره ، میشه یه اسکناس یه ریالی جدید؛ (عکس رو نگاه کنین) یا مثلاً ده هزار تومنی، میشه یه 10 ریالی جدید. واحد خُردتر از ریال هم میشه دینار. هر یه ریالی جدید برابر 100 دیناره. پس چی شد؟! در صورت حذف 4 صفر چی میشه؟ همه یه بار بگین:


یه دونه 1000 تومنی الان = همون 10000 ریالی فعلی = 1 ریال جدید = 100 دینار
یه 5000 تومنی = 50000 ریالی فعلی = 5 ریال جدید = 500 دینار


آفرین دخملا و پسملای خوب و باهوش! خب حالا ازهمین نوشته 5 تا سؤال هم مطرح می کنیم و یه امتحان اُپن بوک می گیریم تا ببینیم کیا خوب درسو گرفتن؛ امتحان از بیست نمره ست، اما ده نمره امتیازی داره. کل فضای مجازی نت در اختیار شماست. استفاده از ماشین حسابِ موبایل و کامپیوتر شخصی بلامانع است.


1-  چهار دلیل حذف صفر از واحد پولی کشور را بیان کنید. دلیل چهارم را به اختصار توضیح دهید. (4 نفره)

2-  آیا حذف صفر تورم زاست یا خیر؟ چرا؟ حداکثر در هشت جمله ی کوتاه توضیح دهید. (راهنمایی: برای فهم بهتر پاسخ به نظر دکتر عباس شاکری در این لینک مراجعه کنید. درک مثال قیمت آپارتمان، 3 نمره امتیازی دارد.) (2+3 نفره)

3-  الف) 4 کشور که تجربه حذف صفر را دارند، نام ببرید. ب) واحد پولی کشورهای موریتانی، گوآتمالا، لیختن اشتاین و نیکاراگوئه را بنویسید. (4 نفره)

4-  هزینه یک اُملت دانشجویی برای سه نفر، شامل دو نان سنگک به قیمت هر دانه 500 تومان، شش تخم مرغ به قرار هر دانه 175 تومان، یک کیلو گوجه فرنگی به قرار کیلویی450 تومان را ، به واحد پولی تومان و ریال فعلی و ریال جدید و هم چنین برحسب دینار بیان کنید. ( هزینه روغن را صفر فرض می کنیم؛ هزینه فرصت پختن غذا هم صفر است چون دانشجو، بیکار است.) (10 نفره)


5-  سؤال امتیازی: این شعر از کدام شاعر است؟ عنوان شعر چیست؟ به سلیقه و ترجیح خود یک بند دیگر از این شعر را بنویسید.(7 نفره)


دلنگ دلنگ، شاد شدیم / از ستم آزاد شدیم / خورشید خانم آفتاب کرد / کلی برنج تو آب کرد
خورشید خانوم! بفرمایین! / از اون بالا بیاین پایین / ما ظلمو نفله کردیم / آزادی رو قبله کردیم
از وقتی خلق پا شد / زندگی مال ما شد / از شادی سیر نمی شیم / دیگه اسیر نمی شیم
ها جستیم و وا جستیم / تو حوض نقره جستیم / سیب طلا رو چیدیم / به خونه مون رسیدیم

پی نوشت: منبع این پرسش و پاسخ بین دانشجو و استاد، راجع به حذف صفرها ، (بخش آبی رنگ) حاشیه ی جزوه درس پول و بانکداری خودمه که توی ترم هفتم کارشناسی، نطق برداری می کردم. البته یه کم زیاد دخل و تصرف شده توش. این شعر هم، بالای یکی از برگه های همون جزوه نوشته بودم.

توزیع فقر

نوشته شده در (All, Economics, Story & Novel) توسط The Mass در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۸۹

به نظر شما کیسه های پر از اسکناس را که مثلاً فقط تا یک ماه اعتبار خواهند داشت (به هر دلیلی مثل تغییر واحد پولی، حذف صفر و …) چه کنیم بهتر است؟ به فقیران ببخشیم تا در این یک ماه هر چه می خواهند بخرند و وضعشان بهتر شود؟ یا طبق روال ، دولت در آتش بسوزاند و به خاکستر تبدیل شوند؟

رمانِ نوجوانِ میلیون ها به این سؤال به خوبی پاسخ می دهد. دو برادر که پولی هنگفت بهشان می رسد. یکی کمی شیطان و دروغگو و یکی سر به زیر و راستگو. طنز و احساسات خوبی در داستان اتفاق می افتد. نقشه هایی که برای خرج کردن پول ها دارند بسیار جالب است. عکس پسرکِ روی جلد با صورت ککی مکی اش را نیز دوس دارم.


مشخصات کتاب:

میلیون ها / رمان نوجوان / فرانک کاتریل بویس / ترجمۀ شهلا انتظاریان / 260 صفحه

نشر افق / چاپ دوم 1387 / 3000 تومان ( قیمت ها در ایران هیچ وقت ثابت نیست)

+این یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین مفاهیم اقتصاد است که تزریق پول و اسکناس در بین جامعه در فقدان تولید و اشتغال بر تورم می افزاید. در اصطلاح می گویند افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم می شود. این موضوع را با یک رمان کودک و نوجوان شاید بهتر بتوان به آقایان مسئول توضیح داد. تاریخ نگاری می کنم: در دوره ای بسیار تاریک از اقتصاد ایران، برای ثروتمند کردن مردم بین آن ها پول توزیع شد حال آنکه با گرانی و اثر تورمی شدید آن بهتر است گفته شود بین مردم فقر توزیع شد.

دیدگاه‌ها برای توزیع فقر بسته هستند

وردپرس فارسي
C2M
ads
ads

ابر برچسب‎ها