Armadillo

نوشته شده در (All, Football) توسط The Mass در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

آرمادیلو به عنوان سمبل رسمی جام جهانی 2014 برزیل معرفی شد. برزیل که حدود یک سال و نیم دیگر میزبان مهمترین رویداد فوتبال جهان است تا اواسط ماه نوامبر(۲۵ آبان) مهلت دارد تا از بین سه اسم “فولکو“، “زوزکو” و “آمیجوبی” یک نام را برای این نماد انتخاب کند. فیفا گفته است که آرمادیلوی آمیجوبی دوستی و شادی را نمایندگی می کند و همچنین فولکو و زوزیکو پیامی زیست محیطی دارند. نماد جام جهانی ۲۰۱۴ رنگ‌های پرچم برزیل را دارد، زرد، سبز و آبی.

Armadillo


هر سه نوع آرمادیلوهایی که نامزد سمبل جام جهانی هستند در معرض انقراض هستند، این پستانداران زمانی که در معرض خطر قرار می گیرند به شکل توپ در می آیند. آماردیلوها بیشتر در شمال شرق برزیل زندگی می کنند.

armadillo

علت انتخاب این پستاندار در خطر انقراض بعنوان سمبل جام جهانی به بیانیه دبیر کل فیفا در مورد جام جهانی باز می گردد، جروم والک در بخشی از این بیانیه گفته است:” یکی از اهداف کلیدی جام جهانی ۲۰۱۴ استفاده از این رویداد برای توجه و بررسی به مسایل زیست محیطی است.”

armadilo

اولین بار و در سال ۱۹۶۶، نماد برای جام جهانی معرفی شد، ویلی شیری که پیراهنی منقوش به پرچم بریتانیا را بر تن داشت. در دوره های گذشته اسپانیا با “نارانخیتو” پرتقال خندان در ۱۹۸۲، “فوتیکس” فرانسوی، خروس فوتبالیست در جام جهانی ۹۸، “زاکومی” آفریقای جنوبی پلنگی با موهای سبز در جام جهانی ۲۰۱۲ و در جام جهانی برزیل “آرمادیلو” با پوشش زرهی در پشت.

شور بارسلونایی، شعور فوتبال جهان

نوشته شده در (All, Football) توسط The Mass در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۰

baca

نمایش فوق العاده ای رو شنبه شب در فینال جام باشگاه های اروپا تماشا کردیم. بازی بین دو تیم بارسلونای اسپانیا و منچستر یونایتد انگلستان اینقدر دیدنی بود که حتا بعد از گذشت چند شب بازم نشه ازش گذشت. پاس های تیک – تاکی، سریع و تک ضرب بازیکنان بارسا، بازی سازی ژاوی ، اینیستا و بوسکتث و سه گل تماشایی پدرو، مِسی، ویا، حرفی برای شیاطین یونایتد باقی نذاشت. اما از بازی چشم نواز ِ آبی و اناری پوشای بارسلونا که بگذریم به صحنه ها و اتفاقات جالب مراسم کاپ قهرمانی می رسیم. اونها چقدر خوب می فهمن! چقدر خوب تموم تلاششون رو توی بازی به نمایش می ذارن! چقدر تحسین برانگیز، به رقیب بازنده خسته نباشید می گن و از تیم بازنده تبریک دریافت می کنن! چقدر دیدنی شادی می کنن! چقدر ارزشمند بازوبند کاپیتانی رو موقع دریافت جام به آبیدال- بازیکن از سرطان برگشته خودشون- می دن تا به پاس مبارزه ای که با بیماریش کرده ، لیاقت دریافت جام قهرمانی رو داشته باشه! چقدر با شکوه جشن شادیشون رو با تماشاگران تقسیم کردن! چقدر پسندیده، مربی شون – گوآردیولا- رو به عنوان سپاس از زحماتش به هوا پرتاپ می کردن. همه چیز زیبا و دیدنی بود. همه چیز تموم بود. حالا بارسلونا به نقطه ای رسیده که فوتبالش نه تنها پُراز شور و هیجانه بلکه شعور فوتبال جهان رو بالا بُرده…

hejazi


زنده باد؛ زنده یاد ناصر حجازی!

اما ناصر حجازی هفته ی گذشته درگذشت. یاد و خاطره ی دروازبان اسطوره ای تاریخ فوتبال ایران، گرامی باد. همو که در تمرینات منچستریونایتد هم سابقه ی حضور داشت و همو که مصاحبه ی آخرش که پُر از عمق نگاهش به جامعه و مردم بود، سانسور شد، همو که آبی و قرمز فراموشش نمی کنند چون سبز بود. و یادش سبز خواهد ماند و روحش شاد.

اِل کلاسیکو و مِسی

نوشته شده در (All, Football) توسط The Mass در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

messi

از بس لیونل مِسی تا به حال گُل کاشته دیگه عادت کردیم، اصن برای هوادارای بارسا و مسی انگار شاهکارای این بازیکن و این تیم عادت شده ، با تأسی از اون جمله که میگه ساکنین دریا پس از مدتی صدای امواج دریا رو نمی شنوند، آری این است قصه تلخ عادت، ما هم باید بگیم، هواداران مسی پس از مدتی گل های مسی را نمی بینند آری این است قصه عادت به پیروزی! این پسر یه بار دیگه دیشب نشون داد که به حق بهترین بازیکن فوتبال جهانه. همون طور که می دونین، دیشب بازی نیمه نهایی جام باشگاه های اروپا بود که بین دو تیم اسپانیایی یعنی آبی و اناری پوشای بارسلونای همیشه قهرمان و رئال مادرید برگزار شد. اسوه های غرور بدجوری شکست خوردن. توی زمین خودشون ، اونم با دو تا گل خوشگل از لیو مسی جون ، باختن. گل اول که مسی انداخت بین پاهای (همون لایی) کاسیاس دروازه بان مغموم رئالیا! گل دوم هم که هر کی دیده می دونه یه گل تمام مارادونایی بود. لیونل با دریبل پنج نفر یه گل تک نفره زد! دو – صفر به نفع بارسا تموم شد. ایشالا می ره فینال؛حریف فینالش  شالکه آلمان باشه یا منچسترانگلیس تفاوتی نداره کمتر از چهارتا نمی زنه، ایشالا!
آخ برای این خوزه مورینیوی متکبر، سرمربی رئال مادرید دلم میسوزه، طفلکی فک می کنه میتونه جلوی گوآردیولا قد علم کنه. البته اولین بار چند ماه پیش که بارسا، 5 تا زد بهشون، دلم براش سوخت. بازی برگشت هم که هفته دیگه توی ورزشگاه نیوکمپ بارسلونه. من از طرف مسی می گم؛ خوزه جان! کریس رونالدو جان! کاسیاس جان! چند تا دوس دارین تو نیوکمپ بخورین؟ سه تا بسه؟ یه هتریک مسی بکنه خوبه؟ عب نداره نوبت شما هم میشه؛ شما هم صد سال دیگه قهرمان اروپا می شین!

پی نوشت از ویکی پدیا: ال کلاسیکو (به اسپانیایی El Clásico) به مسابقه فوتبالی گفته می‌شود که بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید برگزار می‌شود. رقابت بین این دو تیم از این ناشی شده است که دو شهر بارسلونا و مادرید دو شهر بزرگ اسپانیا بوده، و این در حالی است که دو باشگاه، موفق‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های کشور و جهان هستند. این مسابقه، یکی از بزرگترین مسابقه‌های فوتبال در جهان است که هر سال صدها میلیون نفر از کشورهای مختلف شاهد برگزاری آن می‌باشند.

رو در رو

نوشته شده در (All, Football, Hosein Panaahi, Poem) توسط The Mass در تاریخ ۹ آذر ۱۳۸۹

برای اعتراف به کلیسا می روم

رو در روی علف های روییده

بر دیوار کهنه می ایستم

و همه گناهان خود را یکجا اعتراف می کنم

بخشیده خواهم شد به یقین

علف ها بی واسطه با خدا سخن می گویند.

از شادروان حسین پناهی / ستاره ها صفحه 32

دیشب که خبری نشد، جز اون برد پنج بر صفر بارسلونا بر رئال مادرید در بازی پربیننده جهان فوتبال یا همون ال کلاسیکوی مشهور؛ درخشش لیونل مِسی با حرکات نمایشی و پاس های طلاییش، مَنِش سرمربی آبی و اناری پوشای نیوکمپ بارسلون – جوزپِ گوآردیولا –  مقابل حرکت ناپسند پسر فوتبال پرتغال – کریستیانو رونالدو – ، چشیدن طعم شکست بر کام آقای خاص – خوزه مورینیو – ، گرچه دیدار تماشایی بود اما من دنبال چراغی می گشتم و پیدا نشد، انگاری باید همین روزا رو در رو وایسم واسه اعتراف…

امروز اما گذشت، با کلاسی که از هفت و نیم تا ده صبح در خیال سپری کردم، گپ و گفتگو هایی که تا زمان رو بگذرونیم تا به کلاس آخر توی ساعت چهار تا شیش برسیم و در این حین خارش بخیه های توی دهنمو فقط یه جور می شد فراموش کنم و اون با سرگرم کردن خودم به پیامک زدن و گرفتن ، به خبر گرفتن و شنیدن از… نه انگاری وقت اعتراف داره نزدیک میشه، اعتراف خواهم کرد ، بی واسطه ، رو در رو…


وردپرس فارسي
C2M
ads
ads

ابر برچسب‎ها