The thing about jellyfish

نوشته شده در (All, Story & Novel, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

عروس دریایی
رمان نوجوان اثر اَلی بنجامین
ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی
چاپ اول: ۱۳۹۵ انتشارات افق ۲۶۰ صفحه

خلاصه: آدم اگر حرف نزند، نامرئی می شود!

سوزی بهترین دوستش فرنی را از دست داده است. فرنی در دریا غرق شده، در حالی که همه می دانند بهترین شناگر مدرسه بوده است. سوزی نمی تواند این حادثه را بپذیرد و پذیرش جریان، زمانی برایش مشکل تر می شود که به آخرین روزهای دوستی شان و دلخوری فرنی فکر می کند.
ایا ممکن است مرگ بهترین دوستش، علت دیگری داشته باشد که همه از آن بی خبرند؟

جملاتی از کتاب:

در تمام سه هفته ی اولِ کلاس هفتم، مهم ترین درسی که گرفتم این بود: آدم اگر حرف نزند به راحتی نامرئی می شود. همیشه فکر می کردم دیده شدن یعنی آن چیزی که آدم ها با چشم هایشان می بینند. اما وقتی مدرسه ی اوژن فیلد برنامه ی گردش علمی در آکواریوم گذاشت من، سوزی سوانسون، کاملا ناپدید شده بودم. دیده شدن بیشتر از آنکه با چشم ها ارتباط داشته باشد به گوش ها مربوط است. (ص۱۱)

عجیب است که حرف نزدن خیلی بهتر از به زبان آوردن کلمات است. سکوت بیشتر از صدا حرف می زند، و به همین ترتیب، نبودنِ یک آدم، حضورش را پررنگ تر از بودنش می کند و فضای بیشتری را اشغال می کند. (ص۲۱۹)

درباره نویسنده: خانم الی بنجامین که در خانه ای بسیار قدیمی در موحه ی نیوریورک بزرگ شد، بیشتر دوران کودکی اش را در طبیعت گذراند و عاشق بازی با حشرات و قورباغه ها بود. او که عضو انجمن نویسندگان نیوانگلند است، به خاطر نگارش رمان عروس دریایی در سال ۲۰۱۵ جوایز ای.بی.وایت و کتاب زمین سبز را از آن خود کرد و از سوی کجله ی اسکول لایبرری و پابلیشرز ویکلی برگزیده شد.

 

عروس دریایی یک رمان علمی، جذاب و درام است که ضمن بیان حقایقی مستند و واقعی از «عروس دریایی»، کمک می کند تا هر فرد با حادثه مرگ دوست یا عزیزش راحتتر کنار بیایید. در طول داستان، سوزی، دختر نوجوان کنجکاوی است که با صحبت نکردن بخاطر غم از دست دادن دوستش، به سوگواری و پی بردن به دلیل حادثه می پردازد. ساختار کتاب از زاویه دید اول شخص از زبان سوزی روایت می شود. در بخش هایی سوزی خاطراتش با فرنی را به یاد می آورد که در این بخش ها فونت کتاب به شکل کج درج شده است. در یکی از جلسات نقد این کتاب، مترجم کتاب خانم کیوان عبیدی آشتیانی اشاره کرده اند که: «در ابتدا این کتاب یک تحقیق کاملاً علمی و مستند درباره عروس دریایی بوده است که به نویسنده پیشنهاد می شود این تحقیق علمی را در قالب یک داستان منتشر کند که نتیجه این رمان جذاب است که به نوعی جریان پذیرش مرگ را برای مخاطب آسان می کند.»

 

دیدگاه‌ها برای The thing about jellyfish بسته هستند

ایوانِ منحصر به فرد

نوشته شده در (All, Story & Novel, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

رمان نوجوان اثر کاترین اپلگیت
ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی

خلاصه: ایوان، گوریل آرامی است که به ندرت از چیزی ناراحت می شود. او در یک مرکز تفریحی بازیهای ویدئویی زندگی می کند. ایوان خاطره ای از گذشته اش ندارد و در حال زندگی می کند؛ عاشق نقاشی کشیدن است به چیزی جز هنر فکر نمی کند… تا اینکه روبی، بچه فیل وارد می شود و ایوان می تواند زندگی را از دریچه چشم های روبی ببیند. ورود روبی یعنی شروع تغییر، تغییر برای زندگی بهتر.

 

جملاتی از کتاب:
روزها انتظار می کشم، شب ها نقاشی.

آدم ها، کلمه ها را حرام می کنند. آنها را مثل پوست موز پرت میکنند تا بگندند.  

درباره نویسنده: خانم کاترین اپلگیت متولد ۱۹۵۶ در آمریکا متولد شده و تاکنون سی و پنج میلیون نسخه از مجموعه اش در مورد حیوانات که با همراهی شوهرش نوشته در سراسر جهان منتشر شده است. او درباره داستان ایوان می گوید داستان را بر اساس زندگی واقعی یک میمون نوشته است.

 درباره ترجمه:
ترجمه کتاب بسیار دقیق، روان و ظریف توسط خانم کیوان عبیدی آشتیانی انجام شده و توانسته به خوبی لطافت این داستان حیوانی و ارزش حفاظت از حیوانات را بازگو کند. ایشان در ابتدای کتاب نوشته: «اولین بار است داستان حیوانی، از زبان حیوانات، ترجمه می کنم و شاید دلیلش این باشد که فکر می کنم فقط ناکاتا نیست که زبان گربه ها را می فهمد.»

به هر دوستی که به گوریل، فیل و یا به نقاشی علاقه مند است مطالعه این رمان باحال را پیشنهاد می کنم.

دیدگاه‌ها برای ایوانِ منحصر به فرد بسته هستند

نزدیک ترین کس، کم کم یه غریبه ست

نوشته شده در (All, the one picture, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۵

تا نون پنیر هندونه هست چرا غصه بخورم؟

چرا غصه بخورم؟تا نون پنیر هندونه هست کنارشم چای شیرین


اسبِ درونم خوب می تازه که اگه وایسه عقبو نگاه کنه نابودم. شیهه کشان نعره زنان مویه کنان هم که شده نباید از نفس افتاد. حرکت حتا آهسته رمز نجاته وقتی وقت آلارم شده برات.

غذای اصلی روزای عادی رو تاخت می  زنم با صبحونه روزای تعطیل. و طبیعتاً کارای مهمم در روزای تعطیل رو به بیکاری های غیرمهم روزای معمولی هفته.

پاستا رو دوس داشتم؛ اتفاق خوشمزه ایه البته تا وقتی گرمه و نماسیده؛ تجربۀ دلچسبیه.

جا رو مبل و تخت نی، رو زمین که هس، چیزی برا خوردن نی، نون پنیر که هس. کارام جدیده، رفتارام عجیب غریبه نه؟ حال نمی کنی نیا همین که هس (سامان.و)

تمیز قاپید، چند صدم ثانیه اول فکر کردم دوربین مخفیه. اینم عیدی من به اون بی شرف؛ الهی کوفتش بشه. حیف عکسای حافظه بیرونی. دوباره می رم از ستاره دریاییه عکس می گیرم.

از دست خودم فرار می کنم، دنیا؛ یه روز خوبه باهام، یه روز خواب بد برام؛ می چرخم و می چرخم دور خودم… من یه نقطه بیرون دایره ام. (آ.دارا)

روال عادی ولی به تکرار نره. (مهراد.ه)


دیدگاه‌ها برای نزدیک ترین کس، کم کم یه غریبه ست بسته هستند

برای کار درست هیچ وقت دیر نیست

نوشته شده در (All, Film & Cinema, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۴

گربه چکمه‌پوش |    Puss in Boots

کارگردان: Chris Miller
سال تولید:2011 میلادی | محصول کشور آمریکا | شرکت تولید کننده: Dreamworks  | زمان: 90 دقیقه
نامزد جایزۀ اسکار سال 2012 به عنوان بهترین انیمیشن بلند

پیشیِ چکمه­ پوش یک کمدی هیجان­ انگیز محصول شرکت دریم­ وُرکس در سال 2011 است که آقای کریس میلر (کارگردان شرک3 در سال 2007) آن را کارگردانی کرده­ است. با هزینۀ 130 میلیون دلار ساخته شده و فروشی بیش از نیم­ میلیارد دلار داشته است. نامزد اسکار بهترین انیمیشن بلند در سال 2012 هم شده­ است که اگر رقیبی چون رنگو نداشت چه بسا برنده جایزه بود. اگرچه شخصیت­ پردازی گربۀ چکمه­ پوش اولین بار در یک داستان افسانه­ ای اروپایی در سال 1697 میلادی آمده­ است اما این گربۀ چکمه­ پوش در واقع همان گربۀ چکمه­ پوش در مجموعه انیمیشن شرک است با این توضیح که این جا سرگذشت او قبل از دوستی با شرک روایت می­ شود.

خلاصه داستان این است که گربۀ چکمه­ پوش و دوستانش هامپتی دامپتی (حرف پ را تقریباً تلفظ نکنید)،  و کیتی در جستجوی لوبیای سحرآمیز هستند که خب در این مسیر با جک و جیل رقابت می­ کنند؛ دزدانی که آن­ها هم برای لوبیای سحرآمیز و ثروتی که از آن بدست می­ آورند نقشه کشیده­ اند.

تصاویر جذاب و چشم­ نواز این انیمیشن، موسیقی خوب فیلم، رقص­ های باحال، صحنه­ های تعقیب و گریز هیجان­ انگیز، استفاده از شخصیت جالب هامپتی دامپتی (شخصیتی در موسیقی کودکانه)، یادآوری داستان کلاسیکِ غاز و جوجۀ تخم­ طلا و جک و لوبیای سحرآمیز و پرداختی دیدنی به آن و پایان­ بندی جالب از نکته­ های مثبت این انیمیشن است. نکته منفی هم لابد ندارد یا به ذهن من خطور نکرده که نمی­ گویم.

جایی از انیمیشن کمی من را به فکر فرو بُرد؛ در سکانسی که در مقابل گربه یا پیشیِ چکمه­ پوش، بحث رفاقت و برادری به میان می­ آید و یک جمله با این مضمون می­ آید که «به یه نفر اعتماد کنی، اونم از پشت بهت خنجر بزنه[1]». اینکه واقعاً چقدر می­ شود در دنیای امروز به کسی اعتماد کرد و روی حرف و قولش حساب کرد؟ به هر حال کسی که نزدیک­تر است اگر خدایی نکرده ضربه بزند، مهلک­ تر خواهد بود؛ نیست؟

از این فکرهای پریشان که بگذریم دلتان می­ آید گربۀ چکمه­ پوش را نبینید؟ انیمیشنی باحال، با محوریت داستان گربۀ قانون­ شکن قهرمانی که خودش را وقف عدالت کرد و عاشق زنی زیبا شد! یک عاشق بسیار بسیار بزرگ؛ کسی که خودش می­ گوید نامش به افسانه تبدیل خواهد شد اما شرکت تولیدکننده­ اش یعنی دریم­ وُرکس قصد دارد گربۀ چکمه­ پوش2 را با نام «Nine Lives & 40 Thieves» در ساعت دوازده و ده دقیقه در روز 21 دسامبر 2018 پخش کند. دریم­ ورکس با کسی شوخی ندارد. باور کنید اگر گربۀ چکمه­ پوش را نبینید چیزی از دست داده­ اید.

دانلود انیمیشن بلند گربۀ چکمه ­پوش (2011)

پ.ن: عنوان از دیالوگ­ های انیمیشن است: It is never late to the right thing


[1] .You know, to trust someone and have them stab you in the back

دیدگاه‌ها برای برای کار درست هیچ وقت دیر نیست بسته هستند

دوئل برای آب

نوشته شده در (All, Film & Cinema, جملات ماندگار) توسط The Mass در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۹۴

رنگو | Rango

کارگردان: Gore Verbinski
سال تولید: 2011 میلادی | محصول کشور آمریکا | شرکت تولید کننده: Nickelodeon Movies , Blind Wink  | زمان: 107 دقیقه
برندۀ جایزۀ اسکار سال 2012 به عنوان بهترین انیمیشن بلند

رنگو اسم آفتاب­ پرستی است که نقش اول انیمیشنی کمدی وسترن را بازی کرده­ است. منظورم از وسترن همان فیلم­ های آمریکایی و کابویی­ شکل است که تعقیب و گریز، تاخت و تاز با اسب، بنگ بنگ تیراندازی و از این­ ها دارد. داستان انیمیشن رنگو از این قرار است که به طور تصادفی مارمولک یا آفتاب­ پرستی به اسم رنگو در شهری داغون به اسم دِرت که پاسگاهش نیاز به کلانتر دارد قرار می­ گیرد.  شهری که با بحران آب مواجه است.

وقتی رنگو را برای بار اول دیدم، بارِ طنز داستان از همه بیشتر بهم چسبید. وسترن بودن فیلم را دوست داشتم بخصوص اینکه چیزی که سر آن دعوا است طلا، پول یا گنج نیست بلکه در رنگو، «آب» به عنوان یکی از ثروت­ های ارزشمند به شمار می­ رود که کلانتر وظیفۀ کشف، حفظ و توزیع آن را به عهده دارد. اما دفعات بعد جنبه­ های دیگری از فیلم چون دیالوگ­ های عمیق اجتماعی فرهنگی آن مثل جایی­ که شهردار به رنگو می­ گوید: «مردم نیاز دارند تا به چیزی ایمان داشته باشند.»[1] توجهم را جلب کرد.

رنگو از آن دسته انیمیشن­ هایی است که حداقل یک­بار باید دید و اگر کسی آن را ندیده باشد چیزی را از دست داده­ است. موسیقی خیلی شیک و گرافیک تمیزی دارد. متن فیلم­نامه نقص ندارد. شخصیت­ پردازی­ های رنگوی آفتاب­ پرست، لاک­ پشتِ شهردار، مارِ هفت تیرکش، موش­ های صحرایی، آرمادیلو و … در کنار هم ترکیبی هماهنگ رقم زده است.

برای رنگو 135 میلیون دلار هزینه شده است و حدود 246 میلیون دلار فروش داشته است. به هرحال رنگوی باهوش و گیج را در حالی می­ توانید به تماشا بنشینید که برندۀ اسکار سال 2012 به عنوان بهترین انیمیشن بلند شده­ است. اگر فیلم را با زبان اصلی تماشا کنید از صدای رنگی جانی دپ در نقش رنگو لذت خواهید برد و اگر هم دوبله تماشا کردید پیشنهاد می­ کنم دوبلۀ گروه گلوری را ببینید. رنگو را ببینید از طنزش لذت ببرید، به آب و ارزش آن فکر کنید. در نهایت اگر از تماشایش کیفور شدید به خودتان یک بطری آب خنک جایزه بدهید.

دانلود انیمیشن بلند رنگو

سایت رسمی انیمیشن بلند رنگو


[1] People have to believe in something

دیدگاه‌ها برای دوئل برای آب بسته هستند

وردپرس فارسي
C2M
ads
ads

ابر برچسب‎ها